protetyka
W przypadku dużego zniszczenia lub złamania zęba, którego nie da się odbudować wypełnieniem, konieczna jest odbudowa protetyczna. W tym celu stosujemy wkłady koronowo-korzeniowe, korony, nakłady (onlay), endokorony.
Zazwyczaj takie leczenie wymaga dwóch wizyt. Na pierwszej opracowujemy ząb i tworzymy miejsce dla nowego uzupełnienia, pobieramy wyciski, dobieramy kolor, zabezpieczamy ząb, a następnie przesyłamy pracę do pracowni technicznej, w której indywidualnie kształtowane jest przyszłe uzupełnienie protetyczne. W trakcie drugiej wizyty cementujemy gotową pracę.
Brak zęba jesteśmy w stanie odbudować za pomocą implantu lub mostu. Most uzupełnia brak zębowy opierając się na dwóch sąsiadujących ze sobą zębach.
Rozległe braki zębowe, których nie można odbudować za pomocą implantów lub mostów należy odbudować przy pomocy protez ruchomych.
Przy częściowych brakach w uzębieniu mamy możliwość wykonania protezy szkieletowej, protezy elastycznej (acetalowej) oraz protezy akrylowej.
W przypadku bezzębia i braku możliwości wszczepienia implantów jedyną opcją jest wykonanie protezy całkowitej.
Co raz więcej osób boryka się z problemem zaciskania, zgrzytania zębów. Bruksizm dotyka co 10 osobę. Choroba objawia się patologicznym starciem zębów, pękaniem szkliwa, bólami głowy.
Najczęstszą przyczyną jest nadmierny stres, który, często nieświadomie, wyładowujemy zaciskając zęby. Do innych przyczyn mogą też należeć wady zgryzu i infekcje pasożytnicze.
Przeciwdziałając nadmiernym siłom niszczącym zęby wykonujemy twarde szyny nagryzowe. Polecane są do użytkowania w nocy, czyli w czasie, kiedy jesteśmy w stanie kontrolować swoich nawyków. Szyna oprócz chronienia zębów przed starciem, nie dopuszcza do całkowitego zaciśnięcia mięśni i w ten sposób je rozluźnia.
Wykonujemy także szyny ochronne dla sportowców – niezwykle ważne przy uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów kontaktowych.